Suomi
Gamereactor
lifestyle

Japanilainen mies pidätettiin hakkeroidun Pokémonin myymisestä

Hyvä kuulla, että tämä ehdoton uhka on lukittu.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Paikallinen poliisi on pidättänyt 36-vuotiaan Kiotosta, Japanista epäiltynä vilpillisen kilpailun estämistä koskevan lain rikkomisesta. Hänen uskotaan väärentäneen tietoja Pokémon Violetista, jossa hän peukaloi peliä luodakseen harvinaisia ja voimakkaita Pokémoneja ennen niiden myymistä.

NHK: n mukaan mies käytti erityistä muokkauslaitetta muuttaakseen Pokémonien kykyjä ja myi sitten nämä sup-up-hirviöt 4,000 jenillä 6: lla. Mies väitti myyneensä Pokémonin ansaitakseen elantonsa.

Poliisin mukaan tämä muokkaustyökalu löytyy ja ladataan ilmaiseksi Internetistä. Ei ole tiedossa, joutuuko mies vankilaan, mutta poliisi on varoittanut, että kaikkien muiden työkalua käyttävien tulisi lopettaa, koska se on luotu laittomin keinoin.

Japanilainen mies pidätettiin hakkeroidun Pokémonin myymisestä
Tämä on mainos:


Ladataan seuraavaa sisältöä