Jason Schreier: "Xbox-studiot ovat innoissaan siitä, että saavat julkaista pelinsä PlayStationilla"
Näyttää siltä, että kehittäjät itse ovat todella iloisia siitä, että he saavat lisää tuloja ja tavoittavat enemmän pelaajia kuin koskaan.
Tänä keväänä Forza Horizon 5 tuli PlayStation 5:lle ja loppukesästä myös Gears of War: Reloaded julkaistiin Sonyn konsolille. Ensi vuonna saa ensi-iltansa Master Chief taistelemassa Covenantia vastaan konsolilla, joka oli ennen hänen kovin kilpailijansa.
Se, onko tämä viisas päätös, jakaa fanien mielipiteitä. Joidenkin mielestä se tekee Xbox-laitteistosta täysin merkityksettömän, kun taas toisten mielestä yksinoikeus on vanhentunut aikakaudella, jolloin suurin osa peleistä julkaistaan muutenkin PC:llä. Mutta mitä mieltä ovat Microsoftin kehittäjät?
Bloombergin toimittaja Jason Schreier kommentoi asiaa 404 Median haastattelussa ( Tweaktownin kautta) sanomalla, että heidän studionsa ovat itse asiassa kiitollisia siitä, että heillä on nyt suuremmat tulot:
"Monet pelistudiot ovat nyt itse asiassa innoissaan siitä, että he saavat julkaista pelinsä PlayStationilla - tämä on viimeaikainen ilmiö, joka on tapahtunut viimeisen vuoden aikana, kun Xboxista on tullut täysin monialustajulkaisija. Toisin kuin aiemmin, jolloin ne julkaisivat pelejä oikeastaan vain omalle alustalleen, Xboxille ja PC:lle."
On ajateltavissa, että monilla pelinkehittäjillä on myös PlayStation kotona, ja useimmat heistä luultavasti pitävät henkilökohtaisesti siitä, että useammat pelaajat pääsevät nauttimaan heidän luomistaan nimikkeistä. Mikään ei viittaa siihen, että tätä strategiaa harkittaisiin lähitulevaisuudessa uudelleen - päinvastoin.
