Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
Gamereactor
Urheilu

Kaksi eurooppalaista nimettiin NBA:n ensimmäisen viikon parhaiksi pelaajiksi

Ranskalainen Victor Wembanyama San Antonio Spursista ja Milwaukee Bucksin Giannis Antetokounmpo nimettiin NBA:n ensimmäisen viikon parhaiksi pelaajiksi.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

NBA:n ensimmäinen viikko on päättynyt ja kaksi eurooppalaista pelaajaa on valittu viikon kahdeksi parhaaksi pelaajaksi. Lännessä ei ollut yllätys, että Victor Wembanyama nimettiin viikon 1 parhaaksi pelaajaksi ennätyksellisestä suorituksestaan San Antonio Spursin joukkueessa, joka auttoi seuraansa pysymään tappiottomana 4-0. Wembanyama teki keskimäärin 33,3 pistettä, 13,3 levypalloa ja yllättävämmin 6 blokkia ottelua kohden.

Wembanyama, joka on saanut lempinimen "Alien" urheilullisen mutta hoikan vartalonsa vuoksi, on auttanut popularisoimaan NBA:ta Ranskassa, ja monet ranskalaiset tukevat Spursia.

Idän konferenssissa viikon pelaajaksi on valittu Milwaukee Bucksin kreikkalaishyökkääjä Giannis Antetokounmpo, joka on tehnyt keskimäärin 36,0 pistettä, 16 levypalloa ja 7 syöttöä ottelua kohden, idän 2-1-suhteessa.

Antetokounmpo on joukkueen tähti, sillä hän on pelannut siellä vuodesta 2013 lähtien (hän Giannis pelasi Kreikan liigassa vain kaksi vuotta), ja hänestä tuli NBA-mestari vuonna 2021.

Seuraatko NBA:ta nyt, kun osa peleistä lähetetään Amazon Prime Videossa?

Kaksi eurooppalaista nimettiin NBA:n ensimmäisen viikon parhaiksi pelaajiksi
Cristian Storto - Shutterstock


Ladataan seuraavaa sisältöä