Viimeisimmät uutiset Kanadasta. Kanadan armeija aikoo edetä kunnianhimoisessa 12,9 miljardin dollarin suunnitelmassaan hankkia uusi taktisten helikopterien laivasto, jonka tarkoituksena on korjata tulivoiman, liikkuvuuden ja erikoisoperaatioiden tuen puutteet.
Kanadan kuninkaallisia ilmavoimia, Kanadan armeijaa ja Kanadan erikoisjoukkoja palveleva Next Tactical Aviation Capability Set (nTACS) -projekti lupaa päivittää Kanadan ilmailukykyä korvaamalla ikääntyvän CH-146 Griffon -laivaston.
Keskustelujen odotetaan alkavan tänä kesänä, mutta hanke on vielä alkuvaiheessa, ja sen alustava toimintakyky on suunniteltu vuoteen 2033. Samaan aikaan Kanada keskittyy myös Chinook-raskaiden helikopterien laivastonsa päivittämiseen, ja sen elinkaaren puolivälissä julkaistava päivitys on määrä tehdä vuonna 2032.