Kuolemansairas fani pääsee pelaamaan GTA 6:sta etuajassa
Mikä "onnekas" kaveri.
Miljoonat teistä olivat luultavasti uskomattoman pettyneitä, kun Rockstar vahvisti, että Grand Theft Auto VI on myöhästynyt marraskuun 19. päivään, mutta itse asiassa 99,9999 prosentille meistä ei ole suuri ongelma odottaa muutama kuukausi lisää. Se tarkoittaa vain sitä, että saamme paremman ja hiotumman pelin. Kaikilla ei kuitenkaan ole tätä etuoikeutta, ja siksi tällaiset jutut lämmittävät sydäntä.
Viime vuoden lopulla Ubisoft Toronton Anthony Armstrong kirjoitti LinkedIniin viestin, jossa hän kysyi, voisiko joku Rockstarilla auttaa kuolemansairasta perheenjäsentään pelaamaan GTA VI:ta etuajassa, koska he olivat saaneet uutisen, jonka mukaan hän olisi saattanut menehtyä ennen marraskuuta:
"Kaikille yhteyshenkilöilleni Rockstar Gamesissa ja Rockstar Torontossa tai kenelle tahansa muulle, joka voi auttaa. Perheeni jäsen, joka on taistellut syöpää vastaan vuosia, sai juuri äskettäin pahimmat mahdolliset uutiset, hänelle annettiin 6-12 kuukautta elinaikaa.
Syy, miksi otan yhteyttä, on se, että hän on suuri GTA-fani, ja tämän viimeisimmän päivityksen [sic] myötä hän ei ehkä ole enää tarpeeksi kauan elossa nähdäkseen GTA6:n julkaisun, parhaassa tapauksessa hän jättää meidät samassa kuussa, kun se julkaistaan. Hän asuu tällä hetkellä vain kivenheiton päässä Oakvillen studiosta, joten toivon, että joku teistä voisi järjestää hänelle yksinoikeudella pelitestin, jotta hän saisi mahdollisuuden kokea pelin ennen kuolemaansa.
Ymmärrän täysin salassapitotarpeen kehityksen tässä vaiheessa, joten ainakin salassapitovelvollisuus on luultavasti tarpeen. Jos joku voisi lähettää minulle yksityisviestin tästä asiasta tai antaa yhteystietoja, jotka voisivat ohjata meidät oikeaan suuntaan, olkaa hyvä".
Armstrong päivitti viestiä jatkuvasti melko positiivisilla uutisilla ennen kuin antoi meille parhaan, kun hän kirjoitti, että he olivat saaneet loistavia uutisia Take-Twolta ja Rockstarilta. Tämä tarkoittaa mitä varmimmin sitä, että kuolemansairas mies pääsee pelaamaan GTA VI:ta lähitulevaisuudessa.
Tarina ei kuitenkaan lopu tähän, sillä Rockstar on tunnettu salailustaan. Varsinkin kun GTA VI:sta on jo nähty todella suuria vuotoja. Vaikuttaa siltä, että he eivät halunneet ihmisten tietävän, että joku pääsee pelaamaan peliä etuajassa, sillä Armstrong on poistanut alkuperäisen postauksensa ja kirjoittanut nyt viestin, jossa hän pyytää ihmisiä olemaan ottamatta häneen yhteyttä tästä tilanteesta ja postauksesta, ja kiittää samalla kaikkia mukavista viesteistä ja tuesta.
Miksi Take-Two ja ehkä Rockstar käskivät Armstrongia poistamaan viestinsä? Pelkäävätkö he, että monet muutkin tekaistavat sairauksia ja kerjäävät päästä pelaamaan GTA VI:ta etuajassa? Pelkääkö perhe, että jotkut hullut pelaajat jäljittävät heidät saadakseen tietää yksityiskohtia äärimmäisen odotetusta pelistä? Syitä on aika monta, mutta kannattaa muistaa, että Rockstarilla ei ollut mitään ongelmaa vahvistaa, että toinen kuolemansairas fani sai pelata Red Dead Redemption 2:ta etuajassa vuonna 2018 ja että Take-Two-tytäryhtiö 2K Games teki jotain hyvin samanlaista Borderlands 4:n kanssa... Niin tai näin. Olen erittäin iloinen, kun julkaisijat ja kehittäjät sallivat tällaisia juttuja, kun yleensä heidän ovensa on suljettu.








