Lähes 20 000 ihmistä allekirjoitti vetoomuksen estääkseen Donald Trumpia ja Valkoista taloa käyttämästä tekoälyllä luotuja anime-kuvia sosiaalisessa mediassa
Valkoinen talo on käyttänyt tekoälykuvia, joissa Trump esiintyy Naruto- tai Yu-Gi-Oh!-hahmoina.
Anime-fanit ovat kyllästyneet siihen, että Donald Trump ja Valkoinen talo julkaisevat kuvia Yhdysvaltain presidentistä pukeutuneena tai muunneltuna suosittujen anime- ja manga-hahmojen sekä videopelien hahmoiksi. Tekoälyn luoma kuva, jossa Trump esiintyy Narutona, oli viimeinen pisara, ja Japanissa käynnistetty verkkoaloite, jossa Yhdysvaltain presidenttiä pyydetään lopettamaan anime-kuvamateriaalin käyttö propagandatarkoituksiin, on kerännyt yli 19 000 allekirjoitusta Change.org-sivustolla.
Verkkovetoomus käynnistettiin alun perin viime maaliskuussa, kun Valkoinen talo julkaisi kuvan, jossa näkyi kuvamateriaalia Iranin yli tehdyistä sotilaallisista iskuista sekoitettuna Yu-Gi-Oh!-animesarjan kuvamateriaaliin. Trumpin propagandatiimi käytti myös Wii Sports -pelin kuvamateriaalia sekoitettuna kuvamateriaaliin Iranin "Operation Epic Fury" -operaatiosta.
"Nämä teokset ovat jo vuosien ajan innoittaneet yleisöä ympäri maailmaa välittämällä arvoja kuten rohkeutta, ystävyyttä ja sinnikkyyttä. Tämän vuoksi monet fanit ovat huolissaan, kun kuvia näistä teoksista näyttää käytettävän poliittisissa tai sotilaallisissa yhteyksissä, jotka saattavat poiketa alkuperäisten luojien tai oikeudenhaltijoiden aikomuksista", vetoomuksessa lukee. Siinä väitetään myös, että huolenaiheet eivät rajoitu Japaniin, vaan myös kansainväliset yhteisöt ovat protestoineet näiden teosten uudelleenkontekstualisointia vastaan.
Alkuperäinen vetoomus toimitettiin Japanin ulkoministeriölle maaliskuussa, ja ministeriö esitti Yhdysvaltain Japanin-suurlähetystölle pyynnön, joka koski Yu-Gi-Oh!- ja Nintendo-pelien luvatonta käyttöä Valkoisen talon virallisella X-tilillä. Vetoomus käynnistettiin uudelleen tiistaina 9. kesäkuuta sen jälkeen, kun Truth Socialiin julkaistiin uusi video, jossa Trump esiintyy ikään kuin hän olisi Naruto, toivoen välittävänsä protestimme oikeudenhaltijoille kiireellisesti.
"9. kesäkuuta 2026 presidentti Trumpin viralliselle sosiaalisen median tilille julkaistiin Naruto-tyylinen video. Siksi avaamme tämän vetoomuksen uudelleen kiireellisenä pyrkimyksenä välittää vastalauseemme ja huolemme tästä asiasta oikeudenhaltijoille ja toimia solidaarisesti lobbaamaan Japanin hallitusta", vetoomuksessa lukee.
"Toivomme vilpittömästi, että teosten ja niiden luojien kunnioittaminen sekä ylpeys Japanin mangakulttuurista säilyvät arvossa ympäri maailmaa."
