
Haluan heti avoimesti myöntää, että viimeisten 18 kuukauden aikana tarkastelemistani 33 langattomasta in-ear-kuulokkeesta Technics AZ80 on ollut ensimmäinen valintani, ja se on matkustanut mukanani kuntosalimatkoilla ja paljon muuta siitä lähtien, kun testasin niitä ensimmäisen kerran. Minulle ne ovat viitekuulokkeet, gadget, joka on hieno kaikessa. Ja nyt sen isoveli on täällä.
AZ100 muistuttaa AZ80:tä muotoilultaan erilaisella muodolla, mikä puolestaan saa ne istumaan entistä paremmin korviin, koska ne ruuvataan tehokkaasti sisään Technicsin omien ohjeiden mukaisesti. Tämä siitä huolimatta, että ne ovat suurempia, koska niissä on kymmenen millimetrin kokoisia kuljettajia. Suuri muutos ovat itse ajurit, jotka tällä kertaa ovat magneettisia ja lainattu Technicsin ammattimaisesta langallisesta korvan sisäisestä TZ70: stä, joka maksoi 700 puntaa, ja tämä parannus on havaittavissa jo The Strike: n singlen "The Getaway" neljän ensimmäisen sekunnin aikana, mikä on nyt jotain muuta. Technics on todella mennyt vahvuudesta vahvuuteen kahden viime vuoden aikana, ja tässä se hyppää kilpailijoiden edelle entisestään MFD (Magnetic Fluid Driver ) -tekniikan ansiosta.
AZ100:n soundi on paras yksittäinen ääni, jonka olen kuullut in-ear-kuulokkeissa, ja se sisältää järjettömästi Shure SE846 studiolaatuiset in-ear-ääneni, joita olen käyttänyt rummuttaessani sekä livenä että studiossa. Ne ovat langallisia, maksavat 930 puntaa ja ovat kieltämättä uskomattomia. Tästä huolimatta voin turvallisesti sanoa, että AZ100 kuulostaa paremmalta, mikä tuntui etukäteen epärealistiselta. Technicsin AZ100 tarjoaa paremman ajoituksen ja dynamiikan kuin mikään muu kokeilemani korvassa, ja tässä on syvyyttä, josta on vaikea olla lumoutumatta täysin. Instrumenttien ja näppärän basson välinen ero on hämmästyttävä, kun taas keskialue tuntuu selkeämmältä ajoituksella, jota on kiitettävä. Olen enimmäkseen toistanut 24-bittisiä / 96 kHz: n tiedostoja testaustuntien aikana, ja täällä on tekstuureja, yksityiskohtia ja resonanssia, joka kuolee. Puhumattakaan siitä, että esiasetetun oletustaajuuskorjaimen äänimerkki on leikkisän eloisa ilman, että sitä tehdään liikaa.
Melunvaimennus on myös hyvä. Ei aivan niin päätä murskaavan äärimmäinen kuin Bose Quiet Comfort Ultra, mutta toisaalta nuo kuulokkeet ovat selvästi huonommat puhtaan äänenlaadun suhteen ja niillä on mielestäni myös huonompi puhelulaatu, mikä tarkoittaa, että Technics voittaa kokonaistaistelun suurella marginaalilla. ANC on näppärä, käsittelee melua, pulinaa ja huutoa sekä CrossFit -kavereiden voihkaisua paikallisella kuntosalillani. On kuitenkin sanottava, että äänenlaatu musiikkia soitettaessa muuttuu niin paljon ANC-osan ollessa pois päältä, että testaustuntien aikana päätin olla koskaan poistamatta sitä käytöstä. Basso kapenee hieman ja hahmo on yleensä hieman vähemmän kiinnostava ja hillitty, kun melunvaimennus on kytketty pois päältä, ja vaikka se tuskin on jotain, joka on yksinomaan Technicsille, se on hieman pettymys.
Toiminnallisuuden kannalta AZ100 on loistava. Voit vaihtaa ne kolmeen lähteeseen kerralla ja Technics Audio -sovelluksen kautta voit mukauttaa koko joukon ominaisuuksia, säätää taajuuskorjaimen asetuksia ja hallita kosketustoimintoja, jotka toimivat kaiken kaikkiaan loistavasti. Akun kesto on myös hyvä, 12 tuntia latausta kohden ja 17 ylimääräistä tuntia mukana toimitetussa kotelossa, joka on pienempi ja ohuempi kuin ennen. Puhelun laatu on toinen näkökohta, joka todella tekee vaikutuksen AZ100: ssa, eikä minulla todellakaan ole mitään valittamista täällä, pikemminkin vain enemmän kiitosta.
Technicsin AZ100 on mestarillinen. Ei ole muuta tapaa sanoa sitä. Toiminnallisuus ja rakennuslaatu ovat uskomattomia ja äänenlaatu on järkyttävän hyvä. Toki, ne maksavat 260 puntaa ja in-ear-kuulokkeille se ei ole pieni summa, mutta tässä tapauksessa minusta tuntuu, että tämä on todella alhainen hinta, koska ne murskaavat huomattavasti arvokkaammat kilpailijat ja hallitsevat tuoteryhmää tällä hetkellä kaikilta osin paitsi ANC-elementissään, jossa Bose erityisesti erottuu edelleen.