Skip to main content
Uutiset

Lamine Yamal melkein pelasi Marokossa Espanjan sijaan

Lamine Yamalia painostettiin pelaamaan Marokossa Espanjan sijaan, mutta teini "halusi olla Euroopan mestari".
Javier Escribano Editor Spain 10 maaliskuun 2025

Lamine Yamal, FC Barcelonan ja Espanjan kruununjalokivi vain 17-vuotiaana, melkein päätyi pelaamaan Marokossa. Yamal on pelannut Espanjan nuorisojoukkueissa vuodesta 2021 lähtien ja debytoi seniorijoukkueessa syyskuussa 2023 vain 16-vuotiaana. Vuotta myöhemmin hänestä tuli UEFA:n EM-mestari.

Hänen isänsä ja Marokon hallitus painostivat kuitenkin Espanjan jalkapalloliittoa vakuuttamaan teini-ikäisen pelaamaan Marokon maajoukkueessa. Espanjan maajoukkueen entinen urheilujohtaja Albert Luque selitti sen espanjalaiselle radioasemalle Cadena Serille.

Yamal syntyi Esplugues de Llobregatissa, Barcelonan pääkaupunkiseudulla, marokkolaisesta ja päiväntasaajan guinealaisesta äidistä. Hänen isänsä kertoi Luquelle, että "he tappaisivat minut Marokossa", jos hänen poikansa pelaisi Espanjassa. "Hän oli se, jonka on vaikeinta vakuuttaa, ja hän kertoi minulle asioita, jotka on parasta jättää sanomatta", Luque sanoi.

Luque kuitenkin muistaa, että kun hän puhui Yamalin kanssa, hän sanoi hänelle, että "jotain, joka rauhoitti minua: 'Albert, haluan olla Euroopan mestari, he painostavat minua joka puolelta, mutta haluan pelata Espanjassa'".

Sääntöjen avulla pelaajat voivat valita, missä he pelaavat, jos heillä on vanhemmat eri maista. Näin kävi toiselle espanjalaiselle pelaajalle, Real Madridin Brahim Díazille, joka päätti pelata Marokon kanssa Espanjan sijaan.

Luquea haastateltiin pian sen jälkeen, kun hänet todettiin syylliseksi Jenni Hermoson pakottamiseen Rubialesin tapauksen vuoksi, vaikka syyttäjät pyysivät oikeudenkäynnin toistamista sanoen, että tuomari ei ollut puolueeton. Haastattelussa hän kertoi toisen anekdootin Sergio Ramosin vihasta sen jälkeen, kun hänet suljettiin pois joukkueesta.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Koko profiili Gamereactorin kirjoittaja vuodesta 2024 · 5 037 julkaistua artikkelia
Miksi luottaa Gamereactoriin
23 Julkaisua Jokaisella oma toimitus ja omat arvosanat.
1998 Julkaissut vuodesta Riippumattomassa omistuksessa koko ajan.
100% Omakohtaista Kirjoitettu pelin parissa vietetystä ajasta, ei koskaan lehdistömateriaalista.
1–10 Verkoston arvosana Jokaisen julkaisun arvosana, keskiarvona ja näkyvissä.