LCS Lock-In 2026: Lyon voitti Cloud9:n ja voitti vuoden ensimmäisen Pohjois-Amerikan turnauksen
Lyon on myös NA:n edustaja First Stand -turnauksessa.
Eilen ei päättynyt vain EMEA-alueen LEC Versus -tapahtuma, sillä myös muutamat muut alueelliset turnaukset, kuten Pohjois-Amerikan LCS Lock-In 2026, saatiin päätökseen. Tässä ottelussa monet alueen parhaista LCS-joukkueista kohtasivat myös alueen kakkosdivisioonajoukkueet, jotka kaikki pyrkivät nostamaan vuoden ensimmäisen alueellisen pokaalin ja varmistamaan ainoan paikan myös NA:n kansainväliseen First Stand Tournament -turnaukseen.
Koska finaalit pelattiin eilen illalla, tiedämme nyt, että Lyon on selviytynyt voittajana voitettuaan Cloud9:n suuressa finaalissa 3-1. Tämä tulos tarkoittaa, että Lyon lähtee 16.-22. maaliskuuta Brasilian Sao Pauloon NA:n edustajana turnaukseen, ja samalla joukkueella on nyt tavoite selässään kotiseudullaan, sillä kaikki haluavat pudottaa sen valtaistuimelta tulevissa LCS-tapahtumissa.
On kuitenkin sanottava, että Lyonin ei ollut helppo ansaita tätä voittoa, sillä sen oli käytävä läpi koko pudotuspelien pudotuspeliryhmä, jossa se pudotti FlyQuestin, Team Liquidin ja Sentinelsin, ennen kuin se vei myös C9:n päänahan. Vaikuttavaa työtä, todellakin.








