Rengashäntäpuoliapinan luonnollinen elinympäristö ei ole Springfield, Missouri, mikä hämmensi kaupungin poliisia, kun he löysivät tällaisen olennon vaeltamasta paikallisen puiston ympärillä. Miten se pääsi sinne, ei ole selvää, mutta uusi haalarikameramateriaali näyttää pienen kädellisen vangitsemisyrityksen.
Kun lemuri ryntää puiston läpi, näyttää siltä, että donitsiryhmä ei aivan pysy perässä. Takaa-ajo jatkuu parkkipaikan läpi, kujaa pitkin, ja silti lemuri välttää pelätyn vangitsevan pyyhkeen.
Lopulta lemuri saatiin kiinni, missä se käpertyi varovasti peittoon. Vaikka puoliapinoiden pitäminen lemmikkeinä on laitonta, pienelle kaverille ei tapahtunut mitään pahaa, ja hänet vietiin paikalliseen villieläinten pelastamiseen.