Kausi 2024/25 ePremier League on kirjoissa. Muutaman kiireisen kuukauden toiminnan jälkeen voittaja on kruunattu EA Sports FC 25 -turnaukseen, ja tänä vuonna pokaalin nostaa itse asiassa kaikkien aikojen ensimmäinen peräkkäinen voittaja.
Manchester City on onnistunut puolustamaan titteliään ja viemään kotiin ePremier League pokaalin toisena vuonna peräkkäin. Organisaatio piti Brighton & Hove Albion viikonlopun suuressa finaalissa, ja sen tähdet Matias "Bonanno" Bonanno ja Donovan "Tekkz" Hunt päihittivät Jayden Grodenin ja Marc "Marley" Marleyn kahdessa toimintaosuudessa.
Tämän tuloksen ansiosta Tekkz on jopa kruunattu kolminkertaiseksi ePremier League mestariksi ja yhdeksi esportsin palkituimmista tähdistä.
Puhuessaan ePremier League finaalista kaupallinen johtaja Will Brass totesi: "Tämä viikonloppu oli fantastinen näyteikkuna turnaukselle, ja uskomattomia taitoja oli esillä. Olemme nähneet uskomatonta toimintaa ja maaleja tänä vuonna, erityisesti loppuvaiheessa, joka oli täynnä draamaa. Jälleen kerran fanit ympäri maailmaa ovat virittäytyneet seuraamaan pelaajia, jotka edustavat Valioliiga-seuroja erittäin kilpailullisessa turnauksessa. Kahden viikonlopun formaattimme, joka on nyt toista vuotta, on todella tarjonnut pelaajille ja seuroille loistavan näyttämön innostaa ja viihdyttää."
Kysymys kuuluu nyt, pystyvätkö Manchester City (jotka näyttävät olevan yhtä dominoivia digitaalisessa jalkapallossa kuin he ovat olleet oikeassa jalkapallossa viime aikoina...) jatkamaan tätä menestystä tulevissa Euroopan turnauksissa, jotka on suunniteltu 24/25-kampanjalle.