Suomi
Gamereactor
Urheilu

Manchester City palaa Valioliigan top 3:een ensimmäistä kertaa sitten marraskuun

Manchester City nukkuu (alustavasti) top 3:ssa odottaen viikonlopun loput Valioliigan ottelut.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Manchester Cityn kausi oli todella pettymys. Harva olisi voinut ennustaa, että neljä liigaa peräkkäin voittanut joukkue menettäisi kuntonsa niin rajusti tänä vuonna. Varsinkin joukkueelle, joka johti sarjataulukkoa tavalliseen tapaan ensimmäisinä viikkoina: se johti Valioliigaa vielä lokakuun lopulla (9. ottelupäivä) ja oli toisena marraskuun lopulla (12. ottelupäivä). Neljän tappion putki, mukaan lukien 0-4 Tottenhamia vastaan ja 0-2 Liverpoolia vastaan, tarkoitti kuitenkin sitä, että City koki Pep Guardiolan joukkueen suurimman pudotuksen vuosiin.

Seurasi joukkue, joka putosi jopa Euroopan sijoituksista ja putosi jopa seitsemänneksi sijaksi. Mutta ainakin muutaman päivän ajan Manchester City nukkuu jälleen top 3:ssa voitettuaan Aston Villan 2-1 Matheus Nunes teki maalin 94. minuutilla. Ottelu, jota Guardiola piti "finaalina".

"Aston Villa on joukkue viimeiseen mieheen asti, yksi Euroopan parhaista joukkueista", sanoi Guardiola. "Pelasimme todella hyvin. Olimme aggressiivisia kaksinkamppailuissamme, takanelikko oli uskomaton."

Aston Villa on Manchester Cityn suora kilpailija Mestarien liigan paikoista: Liverpool ja Arsenal varmistavat todennäköisesti ensimmäisen ja toisen sijan, mutta kolmannesta viidenneksi on kilpailu, jossa ovat mukana Manchester City (61 pistettä), Nottingham Forest (60 pistettä), Newcastle (59 pistettä), Chelsea (57 pistettä) ja Aston Villa (57 pistettä).

Manchester City on nyt kolmantena Liverpoolin ja Arsenalin jälkeen, mutta se voi ja todennäköisesti muuttuu ensi viikonloppuna. City ja Villa ovat pelanneet vielä yhden ottelun, koska heidän peliään siirrettiin eteenpäin viikonlopusta. Loput pelataan viikonloppuna tavalliseen tapaan, kun taas Manchester City, Aston Villa, Nottingham Forest ja Crystal Palace pelaavat FA Cupin välierissä. Kun Guardiola yrittää saavuttaa ainoan mestaruuden, joka hänellä on käytettävissä tänä vuonna (lukuun ottamatta FIFA:n seurajoukkueiden maailmanmestaruutta), hän seuraa Newcastle vs Ipswich (lauantaina 26. huhtikuuta klo 15.00 BST), Chelsea vs. Everton (lauantaina klo 12.30 BST) ja muutamaa päivää myöhemmin Nottingham Forest vs. Brentford (torstaina 1. toukokuuta klo 19.30 BST).

Manchester City palaa Valioliigan top 3:een ensimmäistä kertaa sitten marraskuun
Manchester City F.C.


Ladataan seuraavaa sisältöä