Maserati on vahvistanut suunnitelmansa ja aikataulun, jonka se odottaa seuraavien ja tulevien sähköajoneuvojensa saapuvan.
Osana uutta lehdistötiedotetta, jossa tarkastellaan italialaisen autonvalmistajan keskittymistä kestävyyteen ja tuotekehitykseen, mainitaan, että MC20 Folgore -auto saapuu heti ensi vuonna ja että suuri E-UV BEV tulee vuonna 2027, ennen seuraavan sukupolven Quattroporte BEV: tä vuonna 2028. #10
Maserati on myös vahvistanut, että kaikki sen nykyiset ja tulevat mallit suunnitellaan, kehitetään ja valmistetaan kokonaan Italiassa, ja suunnitelmissa on käyttää pääkonttoriaan Modenassa MC20: n Folgore (joka on Maseratin termi tunnistaa yksi sen sähköautoista).
Näiden tulevien autojen julkaisupäivistä ei ole tarkkaa sanaa, mutta Maserati on myös vahvistanut, että se aikoo olla täysin sähköinen tuotemerkki vuoteen 2030 mennessä osana emoyhtiö Stellantiksen Dare Forward 2030 -suunnitelmaa.