Merirosvot kaappasivat säiliöaluksen Somalian edustalla osana suurinta eskalaatiota sitten vuoden 2024
Miehistö on turvassa ja nyt EU:n merivoimat siirtyvät vastatoimiin.
Merirosvot ovat vallanneet Maltan lipun alla purjehtivan Hellas Aphrodite -tankkerin Somalian rannikolla</strong>, mikä on vakavin merirosvoustapaus alueella sitten vuoden 2024. Alus, joka kuljetti bensiiniä Intiasta Etelä-Afrikkaan, joutui torstaiaamuna aseistettujen hyökkääjien hyökkäyksen kohteeksi.
Kreikkalaisen operaattorin Latsco Marine Managementin mukaan kaikki 24 miehistön jäsentä ovat turvassa ja ovat hakeutuneet suojaan aluksen citadeliin, joka on hätätilanteita varten suunniteltu linnoitettu huone. Yhtiö on aktivoinut hätätilaryhmänsä ja koordinoi toimintaa meriviranomaisten kanssa.
EU:n joukot lähestyvät
Euroopan unionin merivoimat (EUNAVFOR) kertoi, että yksi sen aluksista on lähestymässä aluetta valmiina vastaamaan "merirosvohälytykseen" . </strong> Merilähteet kertoivat, että hyökkääjät avasivat tulen ja laukaisivat rakettikranaatin tankkeria kohti.
Välikohtaus sattui keskellä uusittua merirosvouksen aaltoa Adeninlahdella</strong>, joka on keskeinen reitti maailmankaupalle ja energiakuljetuksille. Analyytikot varoittavat, että Somalian merirosvojen toiminta, joka on viime vuosina ollut pitkälti hiljaista, näyttää olevan toipumassa, mikä herättää huolta kansainvälisestä merenkulusta alueella.
