Hieno homma niille, jotka keräsivät Dragon Ballsit ja toivoivat Minecraft crossover DLC:tä, sillä nyt saimme sellaisen. Se näyttää tulleen kuin tyhjästä, mutta Dragon Ball Z on välittynyt välittömästi suosikkipelimme palikkapohjaiseen rakennuspeliin lisäämällä siihen taistelupelitilan sekä runsaasti asuja peruspeliin.
Cyclonen kehittämä DLC maksaa 1510 pelinsisäistä kolikkoa eli noin 8,99 dollaria. Mukana on 11 pelattavaa sankaria ja roistoa. Ne ovat :
- Goku
- Vegeta
- Gohan
- Trunks
- Piccolo
- Android 18
- Android 17
- Krillin
- Frieza
- Cell
- Majin Buu
Voit taistella jokaista hahmoa vastaan osana pelin World Martial Arts Tournament -turnausta. Hahmon voittaminen tarkoittaa, että avaat hahmon, ja jokaisella hahmolla on mangassa ja animessa käytetyt superliikkeet. Muut animen ikoniset paikat, kuten Capsule Corps, Kamin temppeli ja Cell Games -areena, toimivat taisteluareenoina tai paikkoina, joissa voit rentoutua. Bulma löytyy Capsule Corpsista, jossa hän esittelee uusia möhkälelihaksiaan.
DLC sisältää myös asupaketin, jonka avulla voit pukeutua Dragon Ball -hahmoksi Minecraftin pääpelissä. Se on saatavilla juuri nyt, ja jos haluat nähdä, miltä suosikkihahmosi näyttää Minecraft -muutoksen myötä, katso alla oleva traileri. Valitettavasti Yamcha ei ole mukana, eikä myöskään Tien, joten jätän tämän väliin Mojang.