Intian pääministeri Narendra Modi on luottavainen Trumpin toisen kauden suhteen. Äskettäisessä podcast-keskustelussa Lex Friedmanin kanssa Modi kertoi, että Trump on tällä kertaa paljon valmistautuneempi, ja hänen presidenttikauttaan ohjaa selkeä ja jäsennelty etenemissuunnitelma.
Modi kuvaili Yhdysvaltain presidentin lähestymistapaa keskittyneemmäksi ja korosti, että Trumpin askeleet on suunniteltu johtamaan häntä kohti tavoitteitaan. Keskustelu, joka kattoi aiheita tekoälystä henkilökohtaisiin tarinoihin, esitteli kahden johtajan välisen vahvan siteen.
Intian viennin uhkaavien tullien vuoksi Modi ilmaisi optimismin siitä, että maat voittavat kaupan esteet ja pyrkivät viimeistelemään merkittävän sopimuksen vuoteen 2025 mennessä ja saavuttamaan 500 miljardin dollarin kahdenvälisen kaupan vuoteen 2030 mennessä. Katso koko podcast Lex Fridmanin kanssa alta.