Monopolipelaajat ovat vasta tajuamassa, että on olemassa piilotettu sääntö, josta he eivät ole vielä tienneet, ja se muuttaa tapaa, jolla katsomme usein ystävyyttä tuhoavaa peliä.
Periaatteessa sääntö menee näin: jos laskeudut kiinteistöön, jota toinen pelaaja ei omista, voit ostaa kyseisen kiinteistön ilmoitetulla hinnalla. Jos kuitenkin kieltäydyt, pankkiiri huutokauppaa kiinteistön eniten tarjoavalle. Voit liittyä tähän tarjoussotaan saadaksesi mahdollisuuden saada kiinteistö halvemmalla.
Useimmat kotipelit, ainakin r/CasualUK:n mukaan, eivät hyväksy tätä sääntöä, ja sen selvittäminen on johtanut melkoiseen raivoon. Jos olet koskaan pelannut Monopoly-videopeliä, olet todennäköisesti tietoisempi tästä säännöstä, koska sitä noudatetaan jokaisessa pelissä. Ajattelen sitä, huutokaupat voivat itse asiassa saada tunnetusti pitkän lautapelin liikkumaan hieman nopeammin, koska kiinteistöjä voidaan ostaa paljon nopeammin, jolloin pelaajat pääsevät raivoa aiheuttaviin osiin nopeammin.
Aiotteko hyväksyä tämän monopolisäännön?