
Novak Djokovic, Australian avointen kuningas voitettuaan kovan kentän tittelin 10 kertaa, ei voita 11. voittoa, ainakaan vuonna 2025, ja on vetäytynyt Australian avoimista hävittyään välierän ensimmäisen erän Alexander Zvereville 7-6(5). Tällä tavalla 27-vuotias Zverev ja maailmanlistan kakkonen pääsee kolmanteen Grand Slam -finaaliinsa ja ensimmäiseen Melbournessa (hän hävisi aiemmin vuoden 2020 US Openin ja vuoden 2024 Roland Garrosin).
Djokovic kärsi lihasrepeämästä vasemmassa yläjalassaan. Kun hän voitti Carlos Alcarazin kaksi päivää sitten, hän sanoi käyttäneensä loukkaantumista "taktiikkana" häiritäkseen Alcarazia. Silloin jotkut ehdottivat, että hän teeskenteli sitä, mutta näyttää siltä, että näin ei ollut.
"Lääkkeet ja kai hihna sekä fysiotyö auttoivat jossain määrin tänään. Mutta ensimmäisen setin loppupuolella aloin vain tuntea enemmän ja enemmän kipua. Se oli kai liikaa käsiteltäväkseni tällä hetkellä", 37-vuotias serbialainen sanoi.
"Sasha" Zverev sanoi ottelun jälkeen, ettei hän aluksi huomannut mitään outoa vastustajassaan, "Luulin todella, että se oli melko korkean tason ensimmäinen erä", hän sanoi olkapäitään kohauttaen erittäin pitkillä, fyysisillä ralleilla. "Näin hänen kamppailevan ehkä hieman enemmän".
1 tunnin 21 minuutin ensimmäisen erän jälkeen, joka ennakoi pitkää ja uuvuttavaa taistelua, Djokovic päätti, ettei hän voinut tehdä sitä enää, ja ilmoitti vetäytyvänsä. Osa väkijoukosta sen sijaan, että hurraisi kymmenkertaista mestaria, buuasi hänelle, ja Zverev puolusti häntä.
"Pyydän, että kaverit eivät buuaa pelaajalle, kun hän lähtee loukkaantuneena. Tiedän, että kaikki maksoivat lipuista ja kaikki haluavat nähdä upean viiden erän ottelun, mutta Novak on antanut aivan kaikkensa urheilulle viimeisten 20 vuoden aikana", saksalaispelaaja sanoi ja sai yleisöltä suuret suosionosoitukset.
"Kiertueella ei ole ketään kaveria, jota kunnioittaisin enemmän kuin Novak. Hän on ollut yksi läheisimmistä ystävistäni kiertueella, aina kun kamppailen, voisin aina soittaa hänelle, puhuin hänelle tuntikausia viime vuonna Shanghaissa, kun kamppailin henkisesti hävittyäni US Openin puolivälierät", Zverev sanoi ja muistutti yleisöä siitä, että Novak Djokovic on jo voittanut finaalin loukkaantumisten vuoksi, joten jos hän sanoo, ettei voi jatkaa, Hän ei voi jatkaa.