Google säästää, eikä työntekijöille anneta enää nitojaa

Taloudesta puristetaan teknologia-alalla nyt ilmoja pois.
Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2023-04-06

CNBC on haastatellut Googlen talouspäällikköä Ruth Poratia. Kuten tiedämme, teknologiayrityksissä on tällä hetkellä menossa säästötoimenpiteiden aalto, ja se koskee myös Googlea.

Irtisanomisia on tehty, ja jäljelle jääneille annetaan jatkossa aiempaa vähemmän nitojia, tietokoneita ja muitakin tuttuja etuja leikataan isolla leikkurilla. Prosessi tulee kestämään useita vuosia. Kaikkiaan yli 12 000 työntekijää joutuu lähtemään. Tiedotteen mukaan säästöt ovat tarpeellisia.

"As we've publicly stated, we have a company goal to make durable savings through improved velocity and efficiency. As part of this, we're making some practical changes to help us remain responsible stewards of our resources while continuing to offer industry-leading perks, benefits and amenities."

Toivottavasti nyt aloitetut toimet ovat riittäviä Googlen toiminnan vakauttamiseksi.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin