Microsoftin Oliver Kaltner on vahvistanut huhun siitä, ettei yhtiö tule osallistumaan tänä vuonna Gamescom-messuihin Kölnissä. Pelijulkaisijat tulevat luonnollisesti edelleen esittelemään Xbox-pelejä, mutta virallinen Microsoft-edustus tulee loistamaan poissaolollaan. Sama pätee myös tämän vuoden Tokyo Games Show'hun.
Microsoft on nyt neljäs yhtiö, joka on ilmoittautunut jäävänsä pois tapahtumasta. Aiemmin ratkaisuun ovat päätyneet Nintendo, Sega ja THQ. Myös Sonysta liikkuu samansuuntaisia huhuja. Mitä päätelmiä tästä voidaan tehdä, kun kolme suurta laitevalmistajaa jää pois yhdestä vuoden suurimmista pelialan tapahtumista?
Gamescom on reagoinut muistuttamalla yleisöä siitä, että siellä nähdään tänä vuonna 60 uutta esittelijää, joiden joukossa on mm. Samsung.