Grand Theft Auto VI -hakkeri ei joudu oikeuden eteen

Arion Kurtaj on todettu psykiatrisesti sopimattomaksi oikeuden eteen.
Kirjoittaja: Toni Turunen
Julkaistu 2023-07-17

18-vuotias hakkeri, joka on vuotanut 90 klippiä ja kuvaa Grand Theft Auto VI:sta, ei päädy oikeuden eteen, koska häntä pidetään psykiatrisesti sopimattomana.

Arion Kurtaj ei kohdistanut hyökkäyksiään vain Rockstariin, sillä hän varasti tietoja myös Revolutista ja Uberista. Hänen toimintansa Grand Theft Auto VI:n vuotamisessa olisi voinut olla uskomattoman vahingollista Rockstarille, ja hän jopa uhkasi vuotaa pelin lähdekoodin Slackiin lähetetyssä viestissä.

Koska hänet katsotaan sopimattomaksi oikeuteen, jury ei totea Kurtajia syylliseksi tai syyttömäksi, vaan he vain päättävät, syyllistyikö hän hakkerointiin vai ei. Onneksi Take-Two on todennut, että vuodot eivät vaikuttaneet kehitykseen, mutta ainakin olemme saaneet pelistä tietoa aikaisemmin kuin kehittäjät olisivat halunneet. Tämä on johtanut väärään käsitykseen siitä, millainen Grand Theft Auto VI tulee olemaan.

Kiitokset, Reuters.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin