Windows Phonelle on odotettavissa lisää EA:n pelejä. Bloomberg raportoi, että EA neuvottelee Microsoftin kanssa pelien julkaisusta tulevalle Windows Phone 8:lle. Yhtiö pitää mobiili-Windowsia "keskeisenä" strategialleen, kenties koska se linkittyy entistä lähemmin Windows-tietokoneisiin.
Nokia sopi jo aiemmin EA:n kanssa useiden olemassa olevien mobiilipelien tuomisesta Windows Phone 7:lle. Kuten hiljattain Nokia Lumialle julkaistu Mirror's Edge, ne ovat kuitenkin olleet jo pitkään saatavilla iPhonelle.
Windows Phone 8 löytyy tänä vuonna julkaistavista uusista Nokian puhelimista, joten EA:n ja Microsoftin yhteistyö saattaisi vahvistaa myös Nokian asemaa kilpailussa mobiilipelien veturia Applea vastaan. Kaikesta päätellen neuvottelujen alla on tuoreita nimikkeitä, mutta yhtään peliä ei vielä ole nimetty.
EA:n operatiivinen johtaja Peter Moore kommentoi neuvotteluita sanoen, että mikä tahansa, mikä auttaa useampia alustoja tavoittamaan pelaajia, on yhtiölle eduksi.