Mikki Hiiren kauhupeli Infestation 88 on nyt Infestation: Origins uusnatsiyhteyksien välttämiseksi

Ettei nimi vahingossakaan johda pelaavan kansan ajatuksia vääriin asioihin.
Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2024-01-04

Mikki Hiiren Steamboat Willie eli Höyrylaiva Ville päätyi julkiseen käyttöön, ja heti on tulossa niin kauhuelokuvaa kuin kauhupeliäkin. Sen pelin nimi oli Infestation 88, mutta nyt nimeä on vaihdettu.

Joidenkin mukaan Nightmare Forge Gamesin pelin nimi vihjasi uusnatseihin, joten varmuuden vuoksi nimeksi vaihdettiin Infestation: Origins.

"Our game "Infestation 88" is set in the 1980s, with the year 1988 chosen simply due to its symmetrical design in the game's artwork/logo. Unfortunately, we were unaware of any additional meanings the number '88' has. However, after learning about this, we're changing the game's name to "Infestation: Origins". We apologise for our ignorance on this and appreciate that this was brought to our attention so we could address it ASAP!"

<social>https://twitter.com/NMForgeGames/status/1742265867268710470</social>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin