Sony julkisti uuden pikku-PS3:n

12 ja 500 gigatavun versiot tulossa
Kirjoittaja: Kimmo Pukkila
Julkaistu 2012-09-19

Huhut entistä pienemmästä Playstation 3:sta saivat tänään vahvistuksen, kun Sony esitteli laitteen Tokyo Game Show'n tiedotustilaisuudessaan. Euroopan markkinoille luvassa on kaksi versiota: 12 ja 500 gigatavua.

PS3 500 Gt saapuu kauppoihin jo 28. syyskuuta, ja flash-muistilla varustettu karvalakkimalli seuraa 12. lokakuuta. Hinnat asettuvat 299 euron ja 229 euron tasolle.

12 gigatavun version tallennustilaa on mahdollista kasvattaa yhteensopivalla kiintolevyllä. Sony esimerkiksi julkaisee konsolin yhteydessä virallisen 250 gigatavun päivityspaketin. Myös pystytuki tulee saataville lisävarusteena.

Uusi malli on jopa puolet pienempi kuin alkuperäinen PS3 ja noin viidenneksen pienempi kuin uudempi Slim-malli. Mitat ovat 290 × 60 × 230 mm, painoa kertyy noin kaksi kiloa. Blu-ray-asema on piilotettu liukuvan kannen alle.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin