Helldivers II -ohjaaja kommentoi From Softwaren saamaa kritiikkiä koskien Elden Ringin laajennuksen vaikeustasoa

Hyvä pelisuunnittelu herättää tunteita.
Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2024-06-26

Elden Ringin laajennus Shadow of the Erdtree on arvioiden mukaan mahtava. Tosi mahtava. Mutta samaan aikaan myös vaikea. Tosi vaikea. Ja joidenkin mielestä niin vaikea, että se on liikaa. Laajennukseen käsiksi pääseminenkin edellyttää peruspelin kovimman pomotaiston suorittamista menestyksekkäästi.

Helldivers II -pelin ohjaaja Johan Pilestedt on sitä mieltä, että kovalle vaikeustasolle on paikkansa. Hyvä pelisuunnittelu herättää tunteita.

"Good game design is evoking emotion more than anything."

<social>https://x.com/Pilestedt/status/1805315241586135424</social>

Joku sitten huomautti, että From Softwaren pelit eivät ole tarpeeksi helppoja isommalle yleisömassalle. Tähän Johan Pilestedt kommentoi, että kaikkiin vetoava videopeli ei vetoa kehenkään.

"A game for everyone is a game for no one. Always cater to a select audience."

Ja näin suunnatkaamme linjoille niin Elden Ringin laajennuksen kuin Helldivers II:n merkeissä.

<social>https://x.com/Pilestedt/status/1805317649628348612</social>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin