Final Fantasyn ohjaaja pohtii, olisiko Final Fantasy IX tehtävissä uudestaan yhdeksi peliksi

Peli kun oli aikoinaan hyvin mittava ja monipuolinen.
Kirjoittaja: Markus Hirsilä
Julkaistu 2024-10-01

Viimeisen vuoden aikana on verkossa porissut huhuja siitä, että Square Enixillä olisi työn alla alusta asti tehty uusittu versio pelistä Final Fantasy IX. Jos uskomme Final Fantasy XIV ja XVI -tuottaja Naoki Yoshidaa, projektin tiellä olisi lukuisia ongelmia.

Se isoin ongelma olisi, että moinen peli olisi melkein mahdotonta sovittaa vain yhdeksi peliksi. Se Playstationin alkuperäinen on vain liian suuri ja ympäristön puolesta niin monipuolinen, että uusintaversiosta tulisi liian kallis. Asiasta kertoi Video Games.

Square Enix voisi tietysti tarvittaessa jakaa pelin useampaan osaan. Silloin avainkysymykseksi tulisi varmaankin raha. Jäämme odottamaan, onko moinen uusintaversio edes joskus tulossa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin