Kevin Magnussen liittyy BMW:n LMDh-ohjelmaan: Hän saattaa palata Le Mansin 24 tunnin ajoon

Päätettyään sopimuksensa Haasin kanssa Kevin Magnussen jättää F1:n ja palaa prototyyppikilpailujen pariin.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2024-12-05

Kevin Magnussen on löytänyt uuden kodin jätettyään Haas-tiimin ja Formula 1:n - tämä viikonloppu Abu Dhabissa on hänen viimeinen F1 Grand Prix kymmenen vuoden ja 185 kilpailun jälkeen. 32-vuotias tanskalaiskuljettaja siirtyy BMW M Motorsportille vuonna 2025.

Magnussen hyppää BMW M Hybrid V8:n rattiin ensi kaudeksi. Hänen koko kilpailuaikataulunsa julkistetaan, mutta BMW käyttää LMDh-luokkaansa - urheiluprototyyppiluokkaa - IMSA-sarjassa ja FIA World Endurance Championship (FIA WEC) -kilpailussa, joka sisältää Le Mansin 24 tunnin ajon.

Tämä ei olisi ensimmäinen kerta, kun Magnussen osallistuu kestävyyskilpailuun urheiluautolla, sillä vuonna 2021 hän suoritti täyden IMSA-sarjan yhdellä voitolla ja viidellä palkintokorokkeella ja osallistui myös Le Mansiin. Magnussen on Le Mansin nelinkertaisen 24 tunnin voittajan Jan Magnussenin poika, ja isä ja poika kilpailivat yhdessä vuonna 2021.

<social>https://x.com/BMWMotorsport/status/1864582940543373687</social>

BMW M Motorsportin johtaja Andreas Roos korosti, kuinka Magnussen on "säännöllisesti osoittanut nopeutensa" Formula 1:ssä kymmenen vuoden ajan. "Laajan kokemuksensa ansiosta hän on todellinen voimavara projektillemme."

"Kymmenen Formula 1 -vuoden jälkeen aloitan uuden ja jännittävän luvun, ja odotan innolla haasteen vastaanottamista kestävyysurheilun historian innovatiivisimmilla ja edistyneimmillä urheiluautoilla", Kevin Magnussen sanoi.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin