Nvidia on paljastanut Project Shieldiksi kutsumansa Android-vetoisen käsikonsolin, joka muistuttaa kenties eniten Xbox-ohjainta viiden tuuman ja 1280x720 pikselin näytöllä.
Laitteesta löytyvät MicroSD-paikka, HDMI, USB ja kuulokeliitännät sekä Tegra 4 -prosessori. Akusta löytyy puolestaan jaksamista 5-10 tunniksi.
Shieldillä voi pelata Android-pelejä, mutta lisäksi sillä voi myös striimata PC-pelejä samaan tapaan kuin Wii U:lla voi pelata pelkällä Gamepadilla. Tämä tosin vaatii PC:ltä vähintään Geforce GTX 650 -näytönohjaimen sekä laitteiden välille nopean WLAN-yhteyden.
Shield julkaistaan vuoden toisella neljänneksellä Pohjois-Amerikassa ja myöhemmin vuoden aikana muualla maailmassa. Hintaa ei kerrottu.
