Yhdysvaltain maahanmuuttovirastolla on 2 miljardin dollarin budjettivaje

Herättää huolta sen kyvystä ylläpitää toimintaa.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-03-14

Kiihtyvien maahanmuuttotoimien painon alla Yhdysvaltain maahanmuutto- ja tullivirasto (ICE) joutuu kohtaamaan 2 miljardin dollarin budjettivajeen tälle tilikaudelle, lähteiden mukaan ( Axiosin kautta).

Huolimatta siitä, että virasto sai kongressilta 500 miljoonaa dollaria lisää väliaikaisen menoesityksen kautta, viraston rahoitusongelmat jatkuvat, mikä jättää sen haavoittuvaiseksi, kun se kamppailee jatkaakseen toimintaansa syyskuuhun asti.

Vaje johtuu presidentti Donald Trumpin hallinnon aikaisten karkotuspyrkimysten aggressiivisesta laajentamisesta, mikä on johtanut pidätysten lisääntymiseen ja säilöönottotilojen kysynnän jyrkkään kasvuun.

ICE:n laitokset, joissa on jo 47 600 vankia, ovat kasvavan paineen alla, kun virasto pyrkii varmistamaan lisärahoitusta kasvavien taloudellisten tarpeidensa tyydyttämiseksi. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten tilanne kehittyy.

Yhdysvaltain maahanmuutto- ja tullivalvonta (ICE)

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin