Viimeisimmät uutiset Kongon demokraattisesta tasavallasta. Angola on ilmoittanut lopettavansa roolinsa välittäjänä Kongon ja M23-kapinallisryhmän välisessä konfliktissa, jota se hoiti Afrikan unionin nykyisenä puheenjohtajana.
Puheenjohtajavaltio korosti, että päätös tehtiin Luandan epäonnistuneiden rauhanneuvottelujen jälkeen, joista M23-kapinalliset vetäytyivät viime hetkellä. Angola aikoo keskittyä uudelleen Afrikan unionin laajempiin painopisteisiin ja jättää välitystehtävän toiselle Afrikan valtiolle.
Konfliktin kärjistyessä, M23:n saadessa hallintaansa keskeisiä itäisiä kaupunkeja ja mineraalivarojen pahentaessa aluekiistoja, kestävän rauhan etsiminen jatkuu. Toistaiseksi jää nähtäväksi, pääsevätkö rauhanneuvottelut takaisin vauhtiin.