Tässä on mitä sinun tulee tietää uudesta ETA-vaatimuksesta Yhdistyneen kuningaskunnan matkoille

EU-matkustajien on haettava ETA:ta 2. huhtikuuta 2025 alkaen.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-04-03

Viimeisimmät uutiset Euroopan unionista ja Yhdistyneestä kuningaskunnasta. 2. huhtikuuta 2025 alkaen Yhdistyneeseen kuningaskuntaan ilman viisumia matkustavien Euroopan unionin kansalaisten on haettava sähköistä matkustuslupaa (ETA). Haluatko tietää miten? Voit hakea tästä.

Tämä uusi sääntö, joka on ollut voimassa 5. maaliskuuta 2025 alkaen, edellyttää digitaalista hakuprosessia lyhyille vierailuille (alle kuusi kuukautta). Toisin kuin viisumi, ETA on ennakkolupa, joka sallii maahantulon, mutta ei takaa sitä, koska matkustajien on silti läpäistävä rajatarkastukset.

10 puntaa maksava hakemus on täytettävä verkossa, ja hyväksyntä voidaan saada muutamassa minuutissa tai jopa kolmessa arkipäivässä. Vaikka tämä sääntö koskee EU:n kansalaisia, joistakin EU:n ulkopuolisista maista tulevien matkustajien on jo täytynyt hakea hakemusta tammikuusta 2025 lähtien.

Lontoo, Yhdistynyt kuningaskunta

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin