Japanin Formula 1:n vapaat harjoitukset 2 keskeytyivät useiden onnettomuuksien vuoksi, mukaan lukien Jack Doohanin kolari

Jack Doohan ei loukkaantunut suuressa kolarissa Suzukan radalla FP2:ssa.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-04-04

Formula 1:n vapaat harjoitukset 2 Japanissa ovat olleet sotkuisia. Kolme erillistä keskeytystä sisältänyttä tapausta aiheutti harjoitusten liian lyhyeksi joillekin tiimeille, erityisesti siksi, että vakavimman tapauksen, australialaisen Alpine-kuljettajan Jack Doohanin, kolarin puhdistaminen kesti 20 minuuttia mutkassa 1 vain kymmenen minuutin kuluttua.

<social>https://x.com/F1/status/1908043820983275981</social>

Onneksi hän ei loukkaantunut, mutta auto vaurioitui pahoin ja se jätti radalle paljon roskia, jotka piti siivota turvallisuussyistä. Ongelmat eivät loppuneet tähän, sillä Fernando Alonso jäi myöhemmin rantaan mutkassa 8 upotettuaan pyörän nurmikolle, ja lopulta pieni tulipalo syttyi radan reunassa olevalle nurmikolle.

Lähes 30 minuuttia menetettynä Oscar Piastri päätyi nopeimpaan kierrokseen ajalla 1:28:114. Kolmas harjoitus järjestetään huomenna, lauantaina, ennen karsintaa, ja kilpailu seuraa sunnuntaina klo 6.00 BST, 7.00 CEST.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin