Kashmirin turistihyökkäyksessä kuoli ainakin 26 ihmistä ja 17 loukkaantui

Viranomaisten mukaan se on pahin hyökkäys siviilejä vastaan Intiassa sitten vuoden 2008.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-04-23

Viimeisimmät uutiset Intiasta. Tiistaina ryhmä epäiltyjä militantteja avasi tulen turisteja kohti, jotka tutkivat viehättävää Baisaranin laaksoa lähellä Pahalgamia, jättäen ainakin 26 kuollutta ja 17 loukkaantunutta hyökkäyksessä, jota viranomaiset kutsuvat pahimmaksi hyökkäykseksi siviilejä vastaan Intiassa sitten vuoden 2008.

Verilöyly on ravistellut aluetta juuri kun se nautti matkailun renessanssista, ja se on saanut Intian korkeimmat johtajat keskeyttämään ulkomaanvierailut vastauksena. Marginaalinen militanttiryhmä otti vastuun väittäen, että uhrit olivat sidoksissa Intian tiedustelupalveluun.

Tämä väite on vain lisännyt jännitteitä. Samaan aikaan Kashmirin laakso on pysähtynyt protestina, lentoja lisätään paniikissa olevien turistien evakuoimiseksi ja laaja ajojahti on käynnissä, joten nähtäväksi jää, miten tilanne kehittyy.

<social>https://x.com/narendramodi/status/1914665856799302066</social>

Kashmirin turistihyökkäys

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin