Etelä-Korea ilmaisee huolensa Kiinan meren rakenteesta kiistanalaisilla vesillä

Rakennuksen rakentaminen Keltaisellemerelle herättää jännitteitä ja vaatii jatkuvaa vuoropuhelua.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-04-24

Viimeisimmät uutiset Etelä-Koreasta ja Kiinasta. Etelä-Korea on ilmaissut syvän huolensa siitä, että Kiina on äskettäin pystyttänyt merirakenteen länsirannikolleen, alueelle, josta molemmat maat ovat pitkään kiistelleet.

Torstaina Soulin ulkoministeriö välitti nämä huolet Soulissa käydyssä merivuoropuhelussa, jossa Kiinan viranomaiset selvensivät, että rakenne oli vain kalanviljelylaitteita, jotka eivät liity aluevaatimuksiin.

Tästä vakuutuksesta huolimatta rakenteen sijainti Keltaisenmeren kiistanalaisilla vesillä, alueella, jossa maiden talousvyöhykkeet menevät päällekkäin, on herättänyt Soulissa pelkoa siitä, että Kiina saattaa vaatia osuutta alueesta.

Molemmat maat ovat luvanneet pitää viestinnän avoimena ja hoitaa asiaa vastuullisesti antamatta sen häiritä niiden laajempaa suhdetta tai aiheuttaa lisää jännitteitä. Toistaiseksi jää nähtäväksi, miten tilanne kehittyy.

Keltaisenmeren kartta, maailman matkailu, matkakohde, maailmanpolitiikka, maailmankauppa ja talous

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin