Flickin Cruyffism-tyyli tuo LaLiga-pokaalin takaisin Barcelonaan

Hansi Flickin joukkue valloitti LaLigan Messin aikakauden kaltaisilla maaliennätyksillä.
Kirjoittaja: Carles Font
Julkaistu 2025-05-16

Monille Culereille 29. toukokuuta 2024 on päivä kirjoittaa kultakirjaimin seuran historiankirjoihin. Saatat ihmetellä, mikä merkitsee tuota päivämäärää, ja ilmeisesti se oli päivä, jolloin Hans-Dieter Flick esiteltiin virallisesti Futbol Club Barcelonan kanssa. Vaikka saksalaisvalmentajalla oli huono kausi Saksan maajoukkueessa, hän oli yhden Saksan ja Euroopan historian hallitsevimmista kausista arkkitehti. Kuudennen ottelun voitto Bayern Münchenin kanssa oli hänen käyntikorttinsa Barçassa.

Puhtainta "cruyffismia" muistuttavalla pelityylillä heidelbergiläinen valmentaja on muuttunut teloittajasta idoliksi blaugrana-faneille, 2-8:n valmentajasta Copa del Reyn, Espanjan Super Cupin ja LaLigan voittoon ja niukasti ensimmäisestä Mestarien liigan finaalista kymmeneen vuoteen.

Lewandowskin, Raphinhan ja Yamalin uskomattomat maalintekijät

Flickin suuri muutos on joukkueen mentaliteetti ja kunto, joka on osoittanut erinomaista suoritusta, joka on käännetty 169 maaliksi kaikissa kilpailuissa tätä kirjoitettaessa, mikä on lähellä legendaarisen MSN:n lukuja, jotka ylittivät 171 maalia kolmen yhteisen kauden aikana. Maalintekijät ovat olleet Lewandowski, Raphinha ja Lamine Yamal: Blaugrana on tehnyt keskimäärin 2,7 maalia ottelua kohden. Lewandowski on ollut paras maalintekijä 40 maalilla ja kolmella syöttöpisteellä; Yamal, La Masian helmi, 17 maalin ja 24 syöttöpisteen kirjoittaja, ja lopuksi Ballon D'Or -tasolla Raphael Dias Belloli, joka teki yhteensä 34 maalia ja 25 syöttöä, antaen 59 maalia.

Mutta faneja on eniten innoittanut kyky voittaa vastoinkäymiset. Ensimmäisten kuukausien jälkeen, jolloin tehtiin maaleja suuria joukkueita vastaan, huonoa marraskuuta seurasi katastrofaalinen joulukuu, jolloin he jäivät kahdeksan pistettä Real Madridin taakse. Sen lisäksi, että he tulivat takaa liigakilpailussa voittaakseen sen seitsemällä pisteellä, he tulivat myös takaa kolmessa kauden neljästä Clasicosta estääkseen kaikki Blancosin yritykset voittaa ottelunsa. Vuoden 2025 alussa Barça kallisti vaakakupin ja otti 46 pistettä 48:sta sinetöidäkseen LaLigan viidellä tappiolla ja tulokas Szczesnyn voittamattomana.

Hyvin vähän varjoja erinomaisella kaudella

Lopuksi on syytä korostaa epäilyksiä, joilla joukkue aloitti, häviten Monacolle Gamperissa ja ensimmäisessä Mestarien liigan ottelussa, mutta he tiesivät, miten suoriutua kauden ratkaisevilla hetkillä. Olisimme voineet puhua Mestarien liigan finaalista muutaman viikon kuluttua, mutta yksi kilpailun historian parhaista peleistä päätyi Inter Milanin suuntaan. Joukkueen nuoruus ei pärjännyt veteraaneille, joilla oli paljon minuutteja vyönsä alla, eikä Flick lukinnut joukkuetta, hän halusi tehdä 2-4, joka muuttui 4-3:ksi jatkoajalla. Mutta kaikki kunnia tälle joukkueelle, joka voitti kolme kansallista kilpailua LaLigan historian nuorimmalla keski-iällä mestariksi.

Hansi Flick on jo osoittanut kiinnostuksensa pysyä vielä vuoden, ja Joan Laporta on vahvistanut, että sopimus on jo saavutettu. Culers ei voisi olla innostuneempi uutisesta, koska he näkevät joukkueen mestaruuksien nälän.

Onnittelut kaikille culereille!

<bild></bild>

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin