Demoton peli myy paremmin

Analyytikko ynnäsi tilastoja yhteen
Kirjoittaja: Mika Sorvari
Julkaistu 2013-02-12

Kunnioitettu analyytikko Jesse Schell on puhunut D.I.C.E:ssä siitä kuinka demottomat pelijulkaisut Xbox 360:lla myyvät itseasiassa paremmin kuin demolla varustetut.

EEDAR:in tilastoihin perustuvien tietojen mukaan Xbox 360 -peli ilman demoa tai traileria myi keskimäärin 100 000 kappaletta. Pelkällä demolla varustetut myivät 200 000 kappaletta, ja jos tähän lisäsi trailerin, nousi luku 250 000 kappaleeseen. Jos taas pelistä oli ulkona vain traileri, oli keskiarvo yht'äkkiä puolessa miljoonassa.

Tilastojen perusteella ei parane koskaan lähteä revittelemään liian pitkälle, mutta nämä kuitenkin viittaavat tässä tapauksessa siihen, että julkaisijat ampuvat usein itseään jalkaan julkaisemalla pelistä demon.

Traileri herättää pelaajissa kiinnostuksen peliä kohtaan, jota demottomien pelien tapauksessa voi (laillisesti) tyydyttää vain ostamalla pelin tai pelaamalla sitä kaverin luona. Demon kanssa on aina mahdollisuus, että into sammuu kokeilun mukana. Demojen tiputtaminen pois kuvioista ei tietenkään olisi kovin kivaa kuluttajan kannalta.

Huomionarvoista on myös se, kuinka näissä tilastoissa ei otettu huomioon pelien markkinointibudjetteja, jotka voivat vääristää tilannetta suuntaan jos toiseenkiin.

Ohessa Schellin koko puhe:

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin