Vaikka se on todennäköisesti Formula 1 -kalenterin houkuttelevin ja kuuluisin kilpailu, Monaco ei yleensä tarjoa kovin houkuttelevaa kilpailua nykyään. Autot ovat aivan liian suuria ja kadut aivan liian pieniä mahdollistaakseen tiukan rinnakkaistoiminnan, minkä vuoksi monet sanovat, että Monacon Grand Prix voitetaan lauantaina karsintojen jälkeen ja kun paalupaikasta on päätetty.
Tänä vuonna F1 on kuitenkin tutkinut tapaa tehdä Monacon GP:stä jännittävämpi, ja se tapahtuu sääntömuutoksen muodossa tätä kilpailua ja pelkästään tätä kilpailua varten. Käytännössä jokainen kalenterin kilpailu vaatii jokaista autoa pysähtymään kerran vaihtaakseen renkaansa eri rengasseokseen (kova, keskikokoinen, pehmeä), koska heidän on ajettava vähintään kahdella eri seoksella kilpailua kohden, tämän vuoden Monacon tapahtumassa on käytössä kahden pysähdyksen mandaatti.
Tämä ei tarkoita, että jokaisen auton on käytettävä kaikkia kolmea rengasseosta, vaan että niiden on käytettävä vähintään kolmea eri rengassarjaa kahdesta eri seossarjasta. Tämä pätee, ellei sataa ja yhtälöön vedetään keskitason tai märät renkaat.
Tämän muutoksen tavoitteena on lisätä hieman epävarmuutta muuten hyvin jäykkään kilpailuun, sillä varikkopysähdykset ovat yleensä yksi harvoista mutta tärkeimmistä paikoista, joissa asemat voivat vaihtua pienen Euroopan maan kaduilla. Mitä tulee siihen, korjaako tämä Monacon ongelmat, katsomme itse sunnuntaina, kun kilpailu alkaa klo 14:00 BST / 15:00 CEST.