Luis de la Fuente julkistaa Espanjan joukkueen Kansojen liigan neljän parhaan joukkoon

Rodri jää pois maajoukkueesta Kansojen liigan finaaleissa kahden viikon kuluttua.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-05-26

Kun seurajalkapallo on sulkeutumassa vuodeksi (vain UEFA:n konferenssiliigan finaali keskiviikkona ja Mestarien liigan finaali ovat jäljellä), kansainvälinen jalkapallo palaa Kansojen liigan ja MM-karsintojen myötä. Vaikka kaikki maat taistelevat päästäkseen Yhdysvaltoihin, Meksikoon ja Kanadaan vuoden 2026 MM-kisoihin, kuten Englanti, on neljä maata, jotka voivat nostaa pokaalin kahdessa viikossa: Espanja, Ranska, Saksa ja Portugali, Kansojen liigan 2025 välierät.

Luis de la Fuente, viimeisin mestari sekä UEFA:n Kansojen liigassa että UEFA Euro Cupissa viime vuonna, julkisti tänään Saksassa pelattavien otteluiden joukkueen. Espanja pelaa Ranskaa vastaan 5. kesäkuuta (Switch 2:n julkaisupäivä, hehe), ja finaali on 8. kesäkuuta.

Joukkueesta jätetään pois Ballon d'Or -voittaja Rodri, joka palasi kentälle viime viikolla Manchester Cityn kanssa oltuaan sivussa 8 kuukautta loukkaantumisen vuoksi, minkä vuoksi manageri on päättänyt jättää hänet pois. Betisin tunnettu keskikenttäpelaaja Isco Alarcón palaa maajoukkueeseen. Raúl Asencio on jätetty pois, ja Dean Huijsen on ainoa Real Madridin pelaaja, joka on mukana maajoukkueessa.

Maalivahdit:


Unai Simón
David Raya
Álex Remiro


Puolustajat:


Pedro Porro
Óscar Mingueza
Robin Le Normand
Pau Cubarsí
Dani Vivian
Dekaani Huijsen
Alejandro Grimaldo
Marc Cucurella


Keskikenttäpelaajat:


Martín Zubimendi
Mikel Merino
Pedri González
Pablo Páez "Gavi"
Fermín López
Isco Alarcón
Álex Baena
Fabián Ruiz


Eteenpäin:


Lamine Yamal
Nico Williams
Yéremy Pino
Dani Olmo
Samu Omorodion
Mikel Oyarzabal
Álvaro Morata

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin