Jännitteet vuoden 2024 MotoGP-mestarin Jorge Martínin (eri tiimillä, Ducatilla) ja hänen uuden vuoden 2025 tiiminsä Aprilian välillä ovat räjähtäneet. Madrililainen kuljettaja on julkaissut lausunnon, jossa hän vahvistaa halunsa jättää tiimin vuonna 2026, ja käyttää siihen sopimuksensa lauseketta, jonka mukaan jos hän kuuden kilpailun jälkeen ei ole vakavasti otettava haastaja mestaruudesta, hän saa neuvotella muiden tiimien kanssa.
Harva olisi voinut ennustaa, että näin tapahtuisi vuosi sitten, kun kauppa tehtiin. Sarja onnettomuuksia on kuitenkin tarkoittanut, että Martín on jättänyt väliin kaikki Grand Prix -kisat tähän mennessä lukuun ottamatta Qataria, jossa hän kaatui jälleen eikä päässyt maaliin.
"Koska minun on tehtävä päätös sopimuksessa asetettuun päivämäärään mennessä, olen päättänyt käyttää oikeuttani vapautua kaudelle 2026", Martín sanoi sosiaalisessa mediassa antamassaan lausunnossa.
Martín väittää, ettei hän riko sopimusta. "Kun allekirjoitimme sopimuksen, sovin Aprilian kanssa, että jos tietyt ehdot eivät täyty, pidätän oikeuden päättää tulevaisuudestani vuodelle 2026. Tämä oli tuolloin välttämätön edellytys sille, että voin hyväksyä urakkatarjouksen.
"Koska minun on tehtävä päätös sopimuksessa asetettuun päivämäärään mennessä, olen päättänyt käyttää oikeuttani vapautua kaudelle 2026. Olen aina tehnyt sen kunnioittaen, selkeästi ja ainoana aikomuksenani ottaa tulevaisuuteni ammattiurheilijana hallintaan."
Aprilia, joka reagoi varhaisiin raportteihin, joiden mukaan Martín harkitsee lähtöä (mikä on nyt vahvistettu), sanoi ryhtyvänsä oikeustoimiin Martínia vastaan sopimusrikkomuksesta. Martínin oli määrä lähteä rauhallisesti ("Ei ole ristiriitaa tai syyllisyyttä") syyttämättä tiimiä kaatumisistaan ja lisäsi, että "arvostan pyörää, tiimiä ja kaikkien projektiin osallistuneiden ponnisteluja", mutta teki selväksi, että hän haluaa pois Apriliasta vuoteen 2026 mennessä.