Ottaen huomioon hänen asemansa tenniksen maailmanlistan ykkösenä ja voittaessaan nelinkertaisen mestarin Iga Swiatekin omalla tavallaan, monet odottivat Aryna Sabalenkan olevan suosikki naisten kaksinpelin Roland Garrosin mestaruuteen. Mutta Coco Gauff tuli takaa ja voitti hänet Philippe Chatrierissa 6-7(5), 6-2, 6-4. Toinen Grand Slam -voitto 21-vuotiaalle amerikkalaiselle vuoden 2023 US Openin jälkeen, joka vahvistaa toisen sijansa WTA-rankingissa.
Gauff pääsi lähelle vuoden 2022 finaalissa, mutta voittonsa myötä hänestä on tullut ensimmäinen amerikkalainen, joka on voittanut Roland Garrosin sitten Serena Williamsin vuonna 2015.
Suuri pettymys Sabalenkalle, joka huolimatta valtavasta marginaalistaan maailman parhaana tennispelaajana on nyt hävinnyt 3 kuudesta Grand Slam -finaalista.