Viime sunnuntaina Roland Garrosin finaali teki historiaa kaikkien aikojen pisimmänä, 5 tuntia ja 29 minuuttia (edellinen ennätys oli 4 tuntia 48 minuuttia vuonna 1982), kun Carlos Alcaraz pelasti kolme ottelupalloa ja vei ottelun viidenteen erään ja supertie-breakiin kukistaen hämmästyneen Jannik Sinnerin.
Kun kolme viidestä erästä pääsi tie-breakiin, eikä kumpikaan niistä täysin dominoinut ottelua, ja sillä on aito tunne, että se voi mennä kumpaan suuntaan tahansa ennen viimeistä tie-breakia, monet pitävät sitä kaikkien aikojen parhaana Roland Garrosin finaalina, tai ehkä parhaana miesten kaksinpelin finaalina sitten Wimbledonin 2008 Nadalin ja Federerin kanssa, ellei jopa parempana.
<social>https://x.com/tntsports/status/1931689722088128604</social>
Jotkut veteraaniasiantuntijat uskovat, että Alcarazilla ja Sinnerillä on parempi taso kuin parhaalla Rafa Nadalilla. TNT Sportsissa John McEnroe, seitsenkertainen Grand Slam -voittaja (Roland Garrosin kakkonen vuonna 1984). "He olisivat suosikkeja voittamaan Nadalin parhaimmillaan." Amerikkalainen uskoo, että kumpikaan heistä ei voita 20 tai 24 Grand Slam -turnausta, koska sitä on erittäin vaikea saavuttaa, "mutta näiden kahden kanssa on kuin katsoisi NBA:ta ja sanoisi, ettei kukaan voisi olla parempi kuin Michael Jordan. Tenniksen taso on tällä hetkellä korkein, mitä olen koskaan nähnyt."
Toinen entinen tennispelaaja, ruotsalainen Mats Wilander, joka voitti seitsemän Grand Slam -turnausta, mukaan lukien Roland Garrosin kolme kertaa 1980-luvulla, uskoo myös, että Alcaraz ja Sinner pelaavat nopeammin kuin Federer ja Nadal koskaan. "He ovat kaksi parasta urheilijaa, joita ihmiskunta voi tuottaa, ja he ovat myös tennispelaajia", Wilander sanoi Eurosportissa.