McLarenin tallipäällikkö kertoo, miten Piastri ja Norris käsittelevät sisäistä kilpailuaan

Molemmat tallikaverit ovat myös kilpailijoita Formula 1:n mestaruuspyrkimyksissään.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-06-11

Yksi mielenkiintoisimmista tarinoista tänä vuonna Formula 1:ssä on se, miten McLaren käsittelee kahden kuljettajansa, Oscar Piastrin ja Lando Norrisin, välistä kilpailua, joilla molemmilla on yhtäläiset mahdollisuudet nostaa kuljettajien mestaruus vuoden lopussa.

Piastrilla on 186 pistettä ja Norrisilla 176 pistettä. Max Verstappenilla, jolla on 137 pistettä, on vielä mahdollisuuksia saavuttaa ne, mutta hänen olisi ponnisteltava valtavasti ja korjattava viimeaikaiset väärinkäytökset. Kaikki luulevat, että se on jompikumpi näistä kahdesta, mutta kenet McLaren valitsee vahvistamaan mestaruutta ja varmistamaan, että toinen puolustaa tiimin etuja eikä toimi itsekkäästi?

McLarenin tallipäällikkö Andrea Stella ei peittele sitä tosiasiaa, että "Formula 1 -kuljettajien johtaminen, jotka kilpailevat samassa tiimissä nopealla autolla ja mestaruuden tavoittelussa, tulee aina olemaan vaikea asia. Mutta toistaiseksi olemme lähestyneet sitä tavalla, joka on mielestäni antanut molemmille kuljettajille mahdollisuuden ilmaista ominaisuuksiaan ja nopeuttaan, ja se on ollut suhteellisen hyvä ajo tähän mennessä", hän sanoi Sky Sportsille.

Stellan mielestä tiimin sisällä ei ole ollut kiistoja ja että "kilpailua edeltävä tiedotustilaisuus ei ole koventumassa". "Toistaiseksi voin olla vain erittäin kiitollinen Landolle ja Oscarille, jotka ovat lähestyneet tätä sisäistä kilpailua suurella vastuuntunnolla - ja pitäneet kiinni siitä, mitkä ovat kilpa-ajomme periaatteet ja lähestymistapamme."

Näemme, miten tilanne kehittyy Kanadan GP:n jälkeen tänä viikonloppuna...

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin