Väkivaltaisuudet kiihtyvät Pohjois-Irlannissa toisen yön mellakoiden jälkeen

Ballymenan yhteisöt ovat pelon vallassa, kun levottomuudet leviävät ja poliisi kohtelee hyökkäyksiä rasistisesti motivoituneina.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-06-11

Viimeisimmät uutiset Irlannista. Levottomuudet ovat tarttuneet Pohjois-Irlantiin toista yötä peräkkäin, kun mellakat Ballymenassa leviävät muihin kaupunkeihin, mikä on johtanut vahvistuspyyntöihin Britannian mantereelta, poliisi kertoi keskiviikkona.


Saatat olla kiinnostunut: Itävallan kouluampumisessa kuolee ainakin 9 ihmistä.


Viranomaiset raportoivat asukkaiden kasvavasta pelosta sen jälkeen, kun koteihin kohdistui ja poliiseja loukkaantui rasistisen väkivallan aallossa. Levottomuudet alkoivat kahden teini-ikäisen seksuaalisen väkivallan aiheuttaman raivon jälkeen.

Belfast - Pohjois-Irlanti, 3. elokuuta 2024. PSNI:n pakettiautot tukkivat tien lähellä kasvitieteellistä puutarhaa yhteenotossa mielenosoittajien kanssa maahanmuuttomarssin jälkeen

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin