Los Angelesin mellakat ja poliisin ulkonaliikkumiskielto uhkaavat seurajoukkueiden MM-kisoja ja Gold Cupia tänä viikonloppuna

Ensi sunnuntaina pelataan kaksi suurta jalkapallo-ottelua, mukaan lukien Meksiko vs. Dominikaaninen tasavalta.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-06-12

Los Angelesin mielenosoitukset maahanmuutto- ja tullivalvontaa (ICE) vastaan ja presidentti Donald Trumpin kiivas vastaus, joka lähetti 4 000 kansalliskaartin sotilasta ja 700 merijalkaväen sotilasta suojelemaan kaupunkia "ulkomaiselta viholliselta", uhkaavat tänä viikonloppuna järjestettävien urheilutapahtumien rauhanomaisia juhlia: yhtä FIFA:n seurajoukkueiden maailmanmestaruuskilpailujen avausotteluista ( Paris Saint-Germanin ja Atlético de Madridin välillä, ei vähempää) ja mikä huolestuttavampaa, Meksikon ja Dominikaanisen tasavallan välinen Gold Cupin avausottelu.

Joka toinen vuosi järjestettävä Gold Cup on CONCACAF:n (Pohjois- ja Keski-Amerikka sekä Karibia) huippumaiden kilpailu, ja ensimmäinen ottelu pelataan SoFi Stadiumilla Los Angelesissa. Paikalle odotetaan yli 70 000 katsojaa, joista suurin osa on meksikolaisia tai dominikaanisia, mikä voi lisätä jännitystä mielenosoituksissa lisääntyviä ratsioita vastaan kaupungin osissa, joissa on paljon latinalaisamerikkalaista väestöä.

Viikon kestäneiden mielenosoitusten jälkeen Los Angelesin keskustassa on ulkonaliikkumiskielto klo 20-6, ja kaikki ulkonaliikkumiskiellon rikkojat pidätetään. Se vaikuttaa myös faneihin, jotka matkustavat Los Angelesiin katsomaan seurajoukkueiden MM-kisojen pelejä, ja fanijärjestö Football Supporters Europe (FSE) kritisoi poliisin väkivaltaa rauhanomaisia mielenosoittajia vastaan ja kehotti FIFAa toimimaan Yhdysvaltoja vastaan ja osoitti samalla huolta kaikista faneista, jotka vierailevat kaupungissa jalkapallo-otteluissa.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin