Viimeisimmät uutiset Espanjasta. Espanjan pääministeri Pedro Sánchez pyysi torstaina julkisesti anteeksi kansalaisilta korruptiotutkinnassa kiinni jääneen korkea-arvoisen sosialistivirkamiehen eroa.
Saatat olla kiinnostunut:
Trump vahvistaa uuden Kiina-sopimuksen, joka kattaa harvinaiset maametallit ja opiskelijoiden pääsyn.
Yhdysvallat aloittaa henkilöstön osittaisen vetäytymisen Lähi-idästä.
"Meidän ei olisi koskaan pitänyt luottaa häneen (Santos Cerdaniin)", Espanjan pääministeri Pedro Sánchez totesi lehdistötilaisuudessa sosialistipuolueensa päämajassa ja tunnusti häntä vastaan esitettyjen syytösten vakavuuden.
Sánchez otti etäisyyttä skandaaliin ja myönsi väärän luottamuksen ja lupasi uudistaa puolueen johtoa uskottavuuden palauttamiseksi. Hän hylkäsi vaatimukset ennenaikaisista vaaleista ja vahvisti hallituksensa sitoutumisen jatkamaan asialistaansa suunniteltuun äänestykseen asti.
<social>https://x.com/sanchezcastejon/status/1933197594726978009</social>