Öljyn hinta nousee markkinoiden reagoidessa Israelin iskuihin Iraniin

Sijoittajat etsivät turvasatamia, kun Israelin isku Iraniin ravistelee globaaleja markkinoita.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-06-13

Viimeisimmät uutiset Israelista ja Iranista. Globaalit markkinat avautuivat perjantaina paineen alla Israelin yön yli tekemän iskun jälkeen iranilaisiin kohteisiin, mikä laukaisi öljyn hinnan jyrkän nousun ja perinteisten turvasatamien, kuten kullan ja joukkovelkakirjojen, kysynnän uudelleen.


Saatat olla kiinnostunut: Israel iskee Iraniin kiihtyvässä konfliktissa ydinaseista.


Eurooppalaiset osakkeet laskivat avauksessa, kun taas myös Yhdysvaltain futuurit osoittivat alaspäin. Öljyn piikki nostaa inflaatiohuolet jälleen keskiöön, varsinkin kun viimeaikaiset hinnankorotukset ovat pyyhkineet pois vuoden aiemmat tappiot. Kuten aina, pysy kuulolla lisäpäivityksistä.

Kuva Iranin lipusta, öljypumppulautasta ja tynnyreistä kaavioineen. Öljyntuotannon käsite, kaivostoiminnan sääntely, uusien esiintymien löytäminen. Sekavalotus, kaksoisvalotus

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin