Liverpool sopi uudesta 40 miljoonan punnan vasemmasta puolustajasta Bournemouthista odottaessaan uutisia Wirtzistä

Tämä tapahtuu, kun punaiset viimeistelevät edelleen sopimusta Florian Wirtzistä.
Kirjoittaja: Javier Escribano
Julkaistu 2025-06-20

Saatamme olla päivien päässä siitä, kun Liverpool vahvistaa ennätyksellisen sopimuksen Florian Wirtzin hankkimisesta 116 miljoonalla punnalla, 136 miljoonalla eurolla, mikä on melkein - suurin siirto Englannin jalkapallohistoriassa. Liverpool on kuitenkin siirtymässä eteenpäin myös toisella pelaajalla: Milos Kerkezillä Bournemouthista.

Milos Kerkez, 21-vuotias unkarilainen maajoukkuepelaaja, vahvistaisi vasemman puolustajan paikkaa ja siirtyisi Bournemouthista Valioliigan mestariksi. Sopimus on lähes vahvistettu, sillä Bournemouth on jo hankkinut hänen tilalleen korvaajan, Adrien Truffertin Rennesistä. Hän liittyisi 40 miljoonalla punnalla (46,87 miljoonalla eurolla).

Kerkez auttoi kahdella maalilla ja kuudella syöttöpisteellä, kun Bournemouth sijoittui viime kaudella yhdeksänneksi ennätyksellisellä 56 Valioliiga-pisteellä. Hän sai pallon takaisin 169 kertaa, viidenneksi eniten kaikista Valioliigan puolustajista, enemmän kuin kukaan muu Liverpoolin puolustaja. Hän tapasi Liverpoolissa Unkarin maajoukkuetoverin Dominik Szoboszlain kanssa.

BBC:n mukaan Kerkez sopisi täydellisesti joukkueeseen, sillä hän on myös aktiivinen luomalla tilanteita ja täyttämällä aukkoja puolustuksessa ja hyökkäyksessä.

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin