Trumpin ja Muskin yhteenotto uhkaa liittovaltion tukea Tesla-SpaceX:lle

Presidentin ja Elon Muskin välinen riita kiihtyy, mikä kyseenalaistaa hallituksen tulevan tuen teknologiamogulin yrityksille.
Kirjoittaja: Óscar Ontañón Docal
Julkaistu 2025-07-02

Viimeisimmät uutiset Yhdysvalloista. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on uusinut hyökkäyksensä Elon Muskia vastaan ja varoittanut, että hallitus saattaa vetää pois tuen Teslalle ja SpaceX:lle kasvavien jännitteiden keskellä.

Tiistaina Trump ehdotti Truth Socialissa, että Musk saattaisi saada enemmän tukia "kuin kukaan ihminen historiassa, ylivoimaisesti", ja lisäsi: "Ei enää rakettilaukaisuja, satelliitteja tai sähköautojen tuotantoa, ja maamme säästäisi omaisuuden."

Vastauksena Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin uhkauksiin Musk sanoi omalla sosiaalisen median alustallaan X: "Sanon kirjaimellisesti, että LEIKKAA KAIKKI. Nyt." Hän lisäsi myöhemmin, että hän voisi eskaloida keskustelua Trumpin kanssa, mutta sanoi: "Pidättäydyn toistaiseksi."

Donald Trump ja Elon Musk

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin