Huhu: Sekä Crash Bandicootin että Orin kehittäjät haluaisivat tehdä uuden Banjo-Kazooien

Rare ei näytä olevan kiinnostunut, mutta muut lahjakkaat kehittäjät ovat enemmän kuin halukkaita.
Kirjoittaja: Jonas Mäki
Julkaistu 2025-07-05

Yksi niistä peleistä, joita pyydetään jatkuvasti, kun Microsoft järjestää tapahtuman, on Banjo-Kazooie, mutta vuoden 2008 Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts jälkeen sen suhteen on ollut hiljaista. Rare sanoo, että he haluaisivat mieluummin tehdä uusia pelejä, eikä Microsoft näytä painostavan asiassa.

Viime aikoina on kuitenkin satunnaisesti huhuttu, että jotain on tekeillä, ja VGC: The Video Game Podcastin viimeisimmässä jaksossa kerrotaan, että on olemassa ulkopuolisia studioita, jotka haluavat puhaltaa uutta henkeä pelin karhulle ja linnulle.

VGC:n perustaja Andy Robinson tunnetaan siitä, että hänellä on hyvät kontaktit alalla eikä hän koskaan levitä väärää tietoa klikkausten jahtaamiseksi. Hän kertoo, että alkuperäisen pelin luoja Gregg Mayles (joka jätti Raren viikon Everwildin sulkemisen jälkeen) ei koskaan halunnut katsoa takaisin :

"Ikuisuuden ajan puhuttiin siitä, että Banjosta on aina kiinnostuneita ulkopuolisia, mutta häntä ei kiinnosta. Tarkoitan, että Gregg on joku, joka ei tunnetusti katso taaksepäin. Hän sanoi nauhalla, että hän haluaa tehdä uusia asioita. Studiojohdon asenne oli aina: 'ei ei ei ei, me teemme uutta'."

Nyt Microsoft näyttää kuitenkin kiinnostuneen uusista myyntipuheista, ja Banjo-Kazooiea haluavat käsitellä muun muassa Crash Bandicoot 4: It's About Time -pelin luonut Toys for Bob ja Ori and the Will of the Wisps -kehittäjä Moon Studios :

"Kuulin hiljattain, että ehdotuksia kuunnellaan. Olen kuullut jatkuvasti, että nimi, joka nousee esiin, on Toys for Bob, joka todella haluaa tehdä sellaisen. Hassua kyllä, kuulin Moon Studiosin olevan toinen, joka on todella kiinnostunut.

"Aina puhutaan kiinnostuksesta sarjakuvaan tai elokuvaan. Tiedäthän, jatkuvasti."

Vielä huhtikuussa Toys for Bob

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin