Warner lopetti Black Supermanin. Sitä katsottiin "liian valveutuneeksi"

Ta-Nehisi Coatesin kirjoittama ja J.J. Abramsin tuottama Black Superman -elokuva lopetettiin kaikessa hiljaisuudessa Warner Brosin toimesta.
Kirjoittaja: Marcus Persson
Julkaistu 2025-07-12

The Wall Street Journalin uuden raportin mukaan Warner Brosin johtaja David Zaslav hylkäsi Black Superman -projektin kolme vuotta sitten väittäen sen olevan "liian valveutunut". Elokuvan oli määrä olla arvostetun amerikkalaiskirjailijan Ta-Nehisi Coatesin käsikirjoittama. Hänet tunnetaan työstään Black Pantherin parissa sekä useista kulttuurisesti ja poliittisesti latautuneista kirjoista, jotka käsittelevät afroamerikkalaista identiteettiä ja valkoisen ylivaltaa. Tuottajaksi oli kiinnitetty J.J. Abrams.

Yksityiskohdat projektista ovat vielä niukat, mutta Black Superman -elokuvan oli tiettävästi tarkoitus sijoittua vaihtoehtoiseen universumiin, jossa pääroolissa on musta Kal-El. Se olisi ollut osa DC:n Elseworlds-kokonaisuutta Joker'in ja The Batmanin tapaan ja täysin erillään pääjatkumosta.

Warnerin ja Discoveryn fuusion jälkeen Zaslav suhtautui hankkeeseen yhä varovaisemmin ja vaati DC:n sarjassa enemmän yhtenäisyyttä ja laajempaa valtavirran vetovoimaa. Tämä johti lopulta Black Supermanin hiljaiseen peruuttamiseen. Kaikki toivo ei kuitenkaan ole menetetty, sillä uudet DC:n johtajat James Gunn ja Peter Safran ovat vihjailleet, että idea voitaisiin vielä elvyttää, kunhan käsikirjoitus ja konsepti tuntuvat oikeilta.

Olisiko Black Superman -elokuva jotain, mitä haluaisit nähdä?

Lisää luettavaa ja kuvia löydät Gamereactor.fi

Takaisin